Trendy z veľtrhu Interzum - Udržateľnosť
O tom, jaké novinky přinesli na veletrhu Interzum ti nejzajímavější dodavatelé, jsme už psali. Ale o čem vlastně celý ten letošní Interzum byl?
Tri trendové oblasti
Globálny trend v oblasti nábytku a bývania sa zameriava na tri hlavné témy, ku ktorým sa v budúcnosti bude upierať pozornosť.
Prvá oblasť cieli na vedomé, udržateľné bývanie. Témy zahrňujú riešenia pre menšie obytné priestory, zdieľanie nábytku a modelov, rovnako ako udržateľnú výrobu, využitie a recykláciu. Ďalším trendom je individualizácia obytných priestorov a personalizácia nábytku. Hlavnými aspektmi tohto sub-trendu sú modulárne koncepty nábytku, senzory pre individualizované produkty a nové skúsenosti pre procesy výberu a výroby nábytku. Tretí trend sa zaoberá digitalizáciou v kontexte nábytku a doplnkov. Roboty, senzory a inteligentné domáce technológie môžu ovládať a rozširovať funkcie v domácnosti.
Poďme si trochu priblížiť tému udržateľnosti bývania a spôsob, ako sa s výzvou vysporiadali vystavovatelia na tohtoročnom Interzume.
V ďalšom článku budeme pokračovať ďalšími témami, ktoré hýbu dnešným svetom – digitalizáciou a individualizáciou.
Vedomé, udržateľné bývanie
Zodpovednosť voči životnému prostrediu a obmedzeným zdrojom sa skloňuje veľmi často. Oblasť bývania nie je výnimkou a naliehavosť témy sa teda musela objaviť aj na Interzume.
Priemysel predpokladá stále inovatívnejšie materiály, ktoré sú ľahšie, tenšie, kompaktnejšie, pružnejšie alebo odolnejšie voči opotrebeniu. Súčasne výskumníci posúvajú hranice toho, čo je možné a vytvárajú materiály s integrovanými funkciami a digitálnymi možnosťami, ktoré významne zmenia náš každodenný život za niekoľko rokov. Dizajnéri a architekti sa stále viac obracajú k problematike hroziaceho nedostatku zdrojov. Sú si vedomí techník starých remeselníkov a znovu objavujú miestne dostupné rastliny alebo zvyšné materiály. Materiálové toky, ktoré dosial neboli zaujímavé pre priemyslovú masovú produkciu, sa znovu dostávajú do popredia. Uvedomujeme si potrebu spätného uzatvárania materiálových cyklov a potlačovania procesov ukladania materiálov a odpadov na skládky.
Materiály z prírody
Spotrebitelia chcú, aby interiérový dizajn ich domovov bol čo najbezpečnejší a mnohí sa tiež snažia minimalizovať ekologickú stopu. Ekologicky šetrné materiály a komponenty nábytku boli preto pre mnohých vystavovateľov na Interzume kľúčovým bodom záujmu.
Jedným z nich je aj spoločnosť Chip [s] Board®. Predstavila nový rad inovatívnych a udržateľných materiálov využívajúcich zemiakový odpad.
Že príroda má čo ponúknuť, dokazuje oranžová koža od Elise Esser. Umožňuje prírode byť „prírodná“ a nevyžaduje žiadne chemické prísady. Oranžová koža je vyrobená výhradne z prírodných rastlinných surovín a je možné ju ľahko kompostovať. © Elise Esser
Rakúsky výrobca Organoid predviedol na svojom stánku prírodné povrchy vyrobené zo sena alebo mechu. Prírodné materiály mieša s ekologickým spojivom a potom ich lisuje do tenkej vrstvy – 0,1 až 3 mm. Vďaka tomu, že je povrch neošetrený, ponúkajú dosky autentický zážitok pre všetky zmysly.
100% udržateľnosť, blízko k prírode, to sú dosky Organoid©.
Medzi výrobcov. Ktorí majú na pamäti bezpečnosť prostredia a chcú minimalizovať ekologickú stopu, patrí tiež drevospracujúca spoločnosť Swiss Krono. Predstavila BE.YOND, prvú drevotrieskovú dosku na svete, ktorá spĺňa najprísnejšie požiadavky na kvalitu ovzdušia. Vyrába sa za pomoci bioregeneračných lepidiel, nemá negatívny vplyv na kvalitu vzduchu v interiéri a neohrozuje bezpečnosť užívateľov.
„Tiny Spaces“ alebo „Bývanie v malom priestore“
Životný priestor v preťažených mestských oblastiach je stále vzácnejší. Ako skombinovať požiadavku na pohodlie s malými obytnými priestormi je a bude veľmi dôležitou otázkou. Interzum prilákalo množstvo špičkových firiem, aby sa objavili v špeciálnom projekte „Tiny Spaces“: Atim, Blum, Hettich, Häfele a Pessotto predstavili svoje reakcie na špecifické požiadavky bývania v malých priestoroch. O tom, ako si s výzvou poradila značka Hettich, ste sa dočítali v jednom z predchádzajúcich príspevkov.
Značka kovania Blum nezostala pozadu a na otočnom pódiu predstavila riešenie pre malé priestory: ukázala napríklad, ako využiť Space Tower v priestore zádveria bytu, alebo podrobnejšie predstavila známy Space Step. Ide o riešenie, ktoré umožní využiť miestnosť „odhora až dole“. Ak použijete Space Step ako stupienok, dosiahnete s ním na vysoké skrinky a zároveň získate nový úložný priestor v oblasti podstavca (soklu).
Nenechajte si ujsť ďalší diel seriálu o veľtrhu Interzum. Budeme pokračovať ďalšími témami – Individualizácia obytných priestorov a personalizácia nábytku a Digitalizácia v kontexte nábytku a doplnkov.